Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > Edison 2014

Edison 2014

Studenti opravdu z téměř celého světa zavítali i mezi naše žáky. Kromě angličtiny, která zněla školou, se z učeben linula exotická hudba, probíhaly prezentace o zemích, kam se málokdo vydá jen tak. Dověděli jsme se mnoho zajímavostí o Brazílii, Peru, Taiwanu, Egyptě, Singapuru, Indonésie i tajuplném ostrově Sulawesi.

Celkově to byla velmi zdařilá akce. Velmi dobře přijata žáky, rodiči i učiteli. Se studenty jsme zažili řadu zajímavých zážitků.

První den jsme je přivítali školním sborem, který zapěl i něco moderního a v angličtině, abychom jim zpříjemnili začátek. Využili jsme shromáždění školy v tělocvičně a obdrželi z rukou pana ředitele Etické výchovy o.p.s. Dušana Drabiny ocenění Etická škola. Pan ředitel byla velmi laskav a celý projev pronesl nejen v češtině, ale také v angličtině, aby všem osvětlil důvod své návštěvy. Pár slovy je přivítala také paní ředitelka a pak už se nám představili jednotliví studenti opravdu celého světa.

Pak už jsme naše studenty předali do tříd. Po rozpačitém začátku se rozkoukali naši žáci i studenti a začala živá debata o všem možném i nemožném.

V úterý jsme Talitu, Reny, Sarah, Joshuu, Gabriela, Denního i Artura vyslali za poznáním do pivovaru v Nošovicích, kde si vychutnali i místní pivo, pak odjeli do Frýdku za památkami města a historií frýdeckého zámku.

V středu jsme si vylosovali každá třída II.stupně jednoho ze studentů a poté nás všichni studenti překvapili nádhernými prezentacemi o svých zemích a dověděli jsme se hodně zajímavostí a mnohé informace byly dost překvapivé. My jsme jim na oplátku připravili také zábavu. A protože nás všechny překvapilo počasí, když od rána chumelilo a napadlo asi 20 cm sněhu, vydali jsme se na školní hřiště stavět sněhuláky a koulovat se. Pro všechny z exotického světa to bylo poprvé, co viděli sníh a mohli si jej i osahat.

Čtvrtek jsme věnovali sportu a živým diskuzím, protože veškerý ostych ustal a my už jsme živě diskutovali každý s každým.

Konec týdne se blížil a závěrečné loučení v pátek v tělocvičně se všemi bylo hodně smutné. Vyhodnotili jsme výtvarnou soutěž, která probíhala již týden předem, žáci mohli znázornit, jak si představují život v zemi, odkud naši studenti pocházejí a nebo nějakou přírodní či architektonickou zajímavost. Sarah nás naučila břišním tancům, Deny nás učil základům čínštiny, Gabriel nás překvapil svým všestranným zájmem o sport a vyzkoušel snad úplně všechny, které jsme mu umožnili si zahrát.

Setkání se všemi a pro všechny bylo to nejúžasnější, co jsme letos zatím zažili. Vyzkoušeli jsme si konečně angličtinu online, dověděli se spoustu nových věcí.

Překvapilo nás, jak se v jiných zemích žije, v čem je běžný život od našeho jiný, ale v čem je také stejný.

Byli jsme překvapeni stylem života, náboženstvím, zvyky a tradicemi, ale zjistili jsme, že jsou to lidé jako my, ačkoli místo domácích králíků pěstují delfíny a místo surfování na sněhu surfují na vlnách oceánů.

Jen jsme litovali, že s nimi nemůžeme strávit delší čas. Studenti i my jsme při loučení měli slzy v očích. Objímali jsme se, podepisovali si deníčky a vyměňovali adresy ke komunikaci. Doufáme, že se ještě někdy potkáme, alespoň na scypu …

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA