Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > Hawa Bah – adopce na dálku

Hawa Bah – adopce na dálku

V roce 2009 se žáci 7. třídy  rozhodli stát adoptivními rodiči africkému dítěti. Ve spolupráci s p.u.Halamovou kontaktovali  neziskovou organizaci Wontanara a vybrali si adoptivní dítě – 11letou holčičku Hawu Bah z Guineji. Pro školu to znamenalo finanční závazek 6000 Kč ročně (což při počtu asi 300 žáků školy, dělá 20Kč na žáka).

Za tyto penízky může Hawa chodit do školy, dostane učebnice, školní uniformu, jídlo, očkování, v podstatě ji dovolíme zažít něco neskutečného – chodit do školy. Nám se to může zdát samozřejmostí a leckterý žák by se potěšil, kdyby do ní nemusel, ale v Africe je všechno jiné. Chodit do školy je velké privilegium. Vzhledem k tomu, že vzdělání se platí, posílají rodiče do školy jenom jedno dítě z rodiny a nejčastěji jsou to chlapci. Děvčat chodí do školy mnohem méně a bez naší pomoci by Hawa do školy nikdy chodit nemohla. Letos  už Hawa nastoupí do 4. třídy základní školy, která trvá do 6.třídy. Potom po úspěšném složení zkoušek může pokračovat ve studiu na střední škole.

Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku je mnohem víc než jen jednoduchá ekonomická výpomoc, neboť vytváří pouto solidarity, porozumění a vzájemné náklonnosti mezi různými národy a různými kulturami. Kultivuje u dětí empatii, altruismus, nezištnost, ochotu pomoct člověku v nouzi. Za tento nádherný lidský počin patří všem naším žákům, členům školy, rodičům a vám, kteří přispíváte na vzdělání Hawy velký dík.

Bližší informace o adopci, o životě Hawy, její vysvědčení a dopisy  najdete u p.uč.Halamové, na nástěnce ve škole, na web.stránce školy, či neziskové organizace Wontanara- www.wontanara.cz,  kde je Hawa pod číslem 20717.