Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > Nikotikolik

Nikotikolik

15.5.2013 proběhl ve škole poslední blok preventivního projektu Bud v pohodě s názvem Nikotikolik. S jednotlivými bloky projektu, věnovanému preventivním aktivitám, se žáci setkávali během celého školního roku.Tento poslední výukový blok byl zaměřen na prevenci závislostí  na  prvních drogách – tabáku a alkoholu. Byl koncipován tak, aby se co nejvíce využilo vlivu starších spolužáků –  žáků 9 třídy, kteří po konzultaci s metodičkou prevence jednotlivé aktivity naplánovali a následně realizovali. V konkrétních praktických  činnostech se žáci 4. a 5.ročníků seznámili s  následky zneužívání návykových látek,  dověděli se jak alkohol a tabák poškozuje lidské zdraví, jak ničí vztahy v rodinách. Naučili se poskytovat první pomoc při otravě alkoholem, uvést člověka do stabilizované polohy, pojmenovávali a třídili různé lihoviny a jiné alkohol. nápoje, shlédli několik výukových videí, prováděli praktickou zkoušku čichu, kdy poznávali vůně a pachy související s návykovými látkami, při demonstraci viděli, co vše se schováva v kouři jedné cigarety a jak dehet a jiné škodlivé látky ničí tělní orgány, jak poškozují plíce, mozek, srdce, tepny,zuby atd.

Pevně věříme, že tyto znalosti a vědomosti pomohou dětem správně se rozhodnout ve chvílích, kdy jim někdo nabídne cigaretu , že budou mít dostatek odvahy a rozumu ji odmítnout. Děkujeme žákyním 9. třídy za vedení jednotlivých části bloku a Matějovi Gluštíkovi za fotografickou dokumentaci projektu.