Lesy ČR
Moravskoslezský kraj
Ekoškola
Etická škola
Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > Nocování s Andersenem

Nocování s Andersenem

Dne 15 a 16. března 2013 proběhl na naší škole v rámci rozvoje čtenářské gramotnosti projekt s názvem Noc s Andersenem, který byl určen pro zájemce z 2. až 4. ročníku. Celé akce se zúčastnilo 36 dětí. Účastníci této akce se sešli v pátek 15. 3. v půl šesté ve škole. Poté byli žáci rozděleni losováním barevných víček od pet lahví do skupin po šesti, ve kterých plnili různé úkoly. Tímto losováním vznikla skupina červených, zelených, modrých, žlutých, bílých a oranžových.

Nejdříve na jednotlivé týmy čekala běžecká soutěž, kdy museli z písmen a čísel sestavit zprávu, která jim prozradila téma celého večera a rána. Jednalo se o téma zbojníka Ondráše, který žil a působil pod Lysou horou. Poté proběhla prezentace o zbojnících, o životě Ondráše od jeho narození po jeho smrt.

Následovala soutěž družstev.  Družstva chodila do jednotlivých tříd, kde byli vybraní žáci z 9. A. Tam vybraní žáci každého týmu plnili jednotlivé úkoly, které se vázaly opět ke zbojníku Ondrášovi. Následovala stylová večeře – zbojnický guláš. Po ní jsme sledovali video, kde se žáci dozvěděli o pátrání po stopách Ondráše, zhlédli zbojnický tanec a fotografie s předměty ze zbojnického prostředí.

Na konci pátečního dne čekal na žáky ještě jeden úkol. Byli ve skupině rozděleni podle čísel od jedné do šesti. Pak se všechny jedničky sešli v jedné skupině, taktéž dvojky, trojky až šestky. Měli 5 minut na to, aby si přečetli kousek zbojnické legendy o Ondrášovi a německých handlířích. Pak se vrátili do své barevné skupiny a měli společně text reprodukovat vlastními slovy a napsat celou pověst na papír.

Poté se již všichni odebrali ke spánku. Hned ráno po probuzení následovala snídaně a po ní na děti zbývaly ještě dva úkoly. Výtvarné zpracování zbojníka Ondráše, které se dětem velmi povedlo. Druhým úkolem bylo složit báseň se slovy, které byly dětem zadány. Jednalo se o slova: zbojník, Lysá hora, valaška a  Ondráš.

Pak už zbýval čas jen na vyhodnocení celé akce. A jak to tedy dopadlo? Na třetím místě skončilo družstvo žlutých s počtem 20 bodů ve složení: Eliška Danková, Natálie Velčovská, Krista Maťaťová z 3. A, Rostislav Pěnčík z 2. B, Vojtěch Pavelek z 2. A a Klára Tabašková ze 4. A. Druhé místo se ziskem 21 bodů obsadilo družstvo červených ve složení: Valentýna Vepřeková, Sára Hejčíková, Michaela Dolechová, Romana Biolková z 3. A, Iveta Kadlubiecová z 3. B a Nikola Valasová ze 4. A. A první místo obsadil tým oranžových se ziskem 28 bodů ve složení: Petra Lišková z 2. A, Iva Máchová z 2. B, Ondřej Stříž z 3. B, Karolína Kasincová a Anna Gucká ze 4. B a vypomohl jim Radim Pavelek z 5. B třídy.

Všichni účastníci dostali zbojnický dekret a malé ocenění.

Velké poděkování patří žákům deváté třídy, kteří si ve svém volném čase pro své spolužáky připravili úkoly a přišli na tuto akci, aby pomohli s organizací. Děkuji tímto Janu Vaňkovi, Dominku Pelzlovi, Petru Holešovi, Davidu Pavláskovi, Jiřímu Guziurovi, Barboře Gřundělové a Lucii Bílkové. Za pomoc s organizací děkuji paní ředitelce a paní učitelce Pavelkové, Kovalčíkové  a Chodurové.

Za organizaci Marek Veselka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HELP DESK - Hlášení problémů
Implementace a správa Google Apps, tvorba webových prezentací - CHILLI