Lesy ČR
Moravskoslezský kraj
Ekoškola
Etická škola
Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > Páťáci ve Sluňákově

Páťáci ve Sluňákově

V týdnu od 11.11.-15.11.2013 absolvovalo 32 dětí z 5.A a 5.B krásný pobyt v Horce nad Moravou. Celý týden byl ve znamení ekologie a rozvíjení pozitivního vztahu k přírodě i dětí navzájem. Poznávali  zákonitosti přírody, experimentovali, pozorovali rostliny i vodní živočichy, učili se spolupracovat.

Program s názvem „Zelený ostrov“ dětem pomocí jednoduchého příběhu a pokusů pomohl objevovat  návrat života na místa zničená výbuchem sopky. Každý z dnů se nesl v jiném duchu a všichni žáci prožili naplno celý týden. Během prvního dne, kdy se seznámili s ekodomem a jeho fungováním, se vrhli všichni na experimenty se  sopkou.  Ve skupinkách si vymodelovali své dílo a následně pak venku probíhaly pokusy výbuchů. Akční zábava všechny nadchla a těšili se na následující den, který seznámili s významem rostlin v přírodě. Skoro celý den strávili pobíháním venku a hledáním různých druhů semínek. Vše třídili, přiřazovali jednotlivým rostlinám a učili se chápat důležitost rostlin v naší potravě.

Ve středu jsme absolvovali celodenní výlet a viděli na něm stopy bobrů a jejich příbytky. Pomocí her si osvěžili znalosti turistických značek i hledání v mapě. Abychom si mohli dát lahodný špekáček, musel každý z nás cestou přibrat trochu dřeva na oheň. Kalorický oběd jsme rychle vyběhali v lanovém centru a cestou zpět na Sluňákov jsme ještě stihli pár her na zahřátí.  Ani večer jsme neměli čerstvého vzduchu dost a tak se děti rozdělily do družstev a vyrazily na stezku odvahy, která pocuchala nervy nejednomu odvážlivci.

Čtvrtek se nesl opět v duchu adrenalinové zábavy. Nejprve jsme šli lovit do blízkého rybníka vodní živočichy a učili se je poznávat. Posléze nás voda opět neminula a prověřili jsme si vzájemnou toleranci a schopnost spolupráce  při plavbě na raftech. Děti byly nadšené a ještě netušily, že je čeká úkol nejtěžší. Byli rozděleni do několika družstev a museli sami postavit stan dle návodu, rozdělat oheň a připravit těsto na sladké hady, které si každý po skončení programu opekl na ohni. Večerní diskotéka jen završila náš pobyt a páteční zhodnocení programu bylo už jen klidným zakončením celotýdenního shonu.

Chtěla bych poděkovat všem pracovníkům Sluňákova za připravený program a  panu učiteli Veselkovi za přípravu her i večerních akcí.

 

Mgr. Vendula Chodurová

P1090057 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HELP DESK - Hlášení problémů
Implementace a správa Google Apps, tvorba webových prezentací - CHILLI