Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > Pošli dál dobrý skutek aneb adopce na dálku

Pošli dál dobrý skutek aneb adopce na dálku

„Udělej něco dobrého pro jiného a jiný udělá něco dobrého pro tebe“. Tato myšlenka přivedla v roce 2009 žáky 7. třídy na nápad adoptovat dítě z Afriky. Kontaktovali jsme neziskovou organizaci Wontanara a vybrali si adoptivní dítě – 11letou holčičku Hawu Bah z Guineji. Pro školu to znamenalo finanční závazek 6000 Kč ročně (což při počtu asi 300 žáků školy, dělá 20Kč na žáka).

Za tyto penízky může Hawa chodit do školy, dostane učebnice, školní uniformu, jídlo, očkování, v podstatě ji dovolíme zažít něco neskutečného – chodit do školy. Nám se to může zdát samozřejmostí a leckterý žák by se potěšil, kdyby do ní nemusel, ale v Africe je všechno jiné. Chodit do školy je velké privilegium. Vzhledem k tomu, že vzdělání se platí, posílají rodiče do školy jenom jedno dítě z rodiny a nejčastěji jsou to chlapci. Děvčat chodí do školy mnohem méně a bez naší pomoci by Hawa do školy nikdy chodit nemohla. Letos Hawa nastoupí do 3. třídy prvního stupně základní školy, která trvá do 6.třídy. Potom po úspěšném složení zkoušek může pokračovat ve studiu na střední škole.

Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku je mnohem víc než jen jednoduchá ekonomická výpomoc, neboť vytváří pouto solidarity, porozumění a vzájemné náklonnosti mezi různými národy a různými kulturami. Kultivuje u dětí empatii, altruismus, nezištnost, ochotu pomoct člověku v nouzi. Za tento nádherný lidský počin patří všem naším žákům, členům školy, rodičům a vám, kteří přispíváte na vzdělání Hawy velký dík.