Zš a Mš Raškovice > Základní škola > EVVO > Ekoškola > Prostředí školy

Prostředí školy

Téma zlepšování PROSTŘEDÍ ŠKOLY rozvíjejí žáci ve spolupráci s vyučujícími a vedením školy při výzdobě školy svými výtvarnými pracemi, starostí o vybavení a výzdobu tříd, úklidem areálu školy, pěstováním, sázením a péči pokojových rostlin ve svých třídách a na chodbách.

V období šk. r. 2016/17 a 2017/18 jsme si naplánovali v této oblasti zpříjemnit naše školní prostředí těmito úkoly:

• pečovat o nasazené okrasné rostliny před vstupem do budovy

• vyrobit a instalovat pítka pro ptáčky

• vyrobit a instaĺovat hmyzí domečky

• obnovení pocitové stezky a úklid v lesní učebně

• zrealizovat odpočinkové místo pro četbu a relaxaci na 2.patře

• vybudovat bylinkové záhony

V letošním roce jsme se již potřetí zúčastnili celorepublikové akce “ Ukliďme si Česko !“. Podpořili nás již tradičně děti, hasiči, rodiče, prarodiče. Děkujeme všem účastníkům a doufáme, že akce bude mít stále větší popularitu a bude nás neustále přibívat, abychom společně změnili Raškovice k lepšímu 🙂

UKLIĎME ČESKO – UKLIĎME RAŠKOVICE!

Ekotým ZŠ a MŠ Raškovice děkuje všem dětem, žákům, rodičům i prarodičům, kteří spolu s námi podpořili naši první společnou obecní úklidovou akci.

Čištění naší krásné beskydské přírody jsme zahájili již 25. března na náš DEN VODY, kdy se naši žáci vypravili k vodním tokům, studánkám a rybníkům v našem okolí.

Naši žáci se zúčastnili této celostátní akce i v jiných obcích. O tom, jak prožila sobotní dopoledne, píše žákyně 5. A třídy Valentýnka Vepřeková:

Dne 18. 4. 2015 se obec Raškovice zapojila do celorepublikové akce „UKLIĎME ČESKO“, které se zúčastnila i naše škola a taky školní družina se svou Toulavou botou.

Setkali jsme se  okolo deváté hodiny před naší školou, kde jsme dostali pytle, rukavice, reflexní vesty, aby nás bylo vidět a taky oplatek a minerálku.

Počasí bylo velice studené, pršelo, chvílemi i sněžilo, ale to nám nezabránilo bojovat proti odpadu. Sice jsme byli promrzlí, ale za to nás hřál pocit, že naši krásnou vesnici uklidíme.

Bylo naplánováno 7 tras. Naše skupina, která šla trasu č. 4 (ZŠ – autobus. zastávka Kaple – Folvark – obchod Husinec – p. Uher – začátek Adámkovy cesty a  kolem p. Šebesty na hl. silnici a ke Kulturními středisku) po cestě soutěžila o nejzajímavější a někdy nejnebezpečnější odpadek. Vyhrála injekční stříkačka, na druhém místě skončila kremžská hořčice a na třetím bota, ale to není vše. Dál jsme našli sváteční ubrus s diamanty, stuhu na věnec a poklici na pneumatiku. Ale někteří lidé vyhazují odpadky jen na jedno místo a tam vznikne černá skládka. Jednu jsme našli nad Adámkovou cestou.

Odpadků bylo hodně a dobrovolní hasiči Raškovic to pak vše sváželi do sběrného dvora. Všichni, kteří pomáhali uklízet, se setkali v Kulturním středisku, kde jsme na závěr dostali čaj na zahřátí a také párek.

K této akci lze dodat jen jedno. Nemyslete jen na sebe, na své příbytky.

Česko přeci nekončí za našimi ploty.

Věříme, že se v příštím roce opět sejdeme při této prospěšné společné akci.

Ekotým