DEN VODY

DEN VODY 2016

Dne 23. 3. 2016 jsme na naší škole slavili Den vody. Akce se účastnily všechny třídy školy a zapojili jsme do ní i děti ze školky. Každá třída měla nějaký program, který byl zaměřen na vodu, na její jedinečnost a vzácnost.

Pro prvňáčky si připravili program o vodě děti našich 6 tříd a moc se jim to povedlo. Prvňáčci se dozvěděli, proč je voda důležitá a proč si ji musíme vážit, poznávali různé chutě vody, co ve vodě plave a co ne, vyplňovali pracovní listy a u řeky na stanovištích plnily zábavné úkoly.

Děti druhých až čtvrtých tříd měly k oslavě tohoto dne přichystáno promítání v mobilním planetáriu v naší tělocvičně. Chodily do něj jednotlivé třídy, uvnitř se děti uvelebily na žíněnkách a nad sebou sledovaly naučný film „Voda – zázrak života“. Připomněly si, jak je voda pro člověka důležitá, putovaly s kapkou a její kamarádkou v koloběhu vody, prohlédly si čističku vody. Dětem se film velmi líbil a promítání v planetáriu bylo pro ně netradičním zážitkem. Po skončení někteří vyplňovali pracovní list, zaměřený k tomuto filmu, jiní kreslili obrázky, na kterých namalovali to, co je nejvíce zaujalo.

Páťáci si udělali výlet na přehradu Morávku, kde se podívali, jak funguje elektrárna a jak to vypadá v hrázi takové přehrady. Dokonce jsme nahlédli do štoly, která slouží k odvodňování při povodních. Žáci se dozvěděli spoustu zajímavostí, kdy přehrada vznikla, jaká je největší hloubka a jací živočichové v ní žijí. Největším zážitkem však bylo místo tzv. „rohlík“, ve kterém byla ozvěna.

Sedmáci se vydali na úpravnu vody ve Vyšních Lhotách. Počasí nám přálo a tak jsme šli pěšky kolem řeky. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem je naše voda z přehrady Morávky upravovaná, čím vším musí projít, než se dostane až k nám domů. Prošli jsme si celou úpravnu, podívali jsme se na různé fáze úpravy a čištění vody a poslechli jsme si velmi zajímavý výklad. Po příchodu do školy se obě  třídy pustili do tvorby plakátu, kde jsme se snažili zachytit vše podstatné, co jsme se na exkurzi dozvěděli.

Osmáci si vzali na starost nelehký úkol a vytvořili program pro naše nejmenší dětičky ve školce. Připravili jim krásný den plný zážitků, her a aktivit, které byli spojeny s vodou. Děti za školky byly nadšené a osmáci vše zvládli perfektně.

Deváťáci se vydali na exkurzi čističky odpadních vod v Raškovicích. Cestou sesbírali kolem se povalující odpadky v blízkém lesíku a u řeky Morávky. Naplnili dva pytle odpadu. Na čističce odpadních vod jsme se dozvěděli, kde končí voda, kterou doma umýváme nádobí a jak se dále zpracovává. Odborný výklad byl velmi podrobný a obohacený o pozoruhodné informace např. voda z místní čističky, která je vypouštěna do řeky, je mnohdy čistější než voda v řece samotné. Žáci byli také seznámeni s tím, co by neměli splachovat do toalety např. vlhčené ubrousky,…

Dětem se Den vody moc líbil. Připomněli si, jak je voda pro nás důležitá, i když na to často zapomínáme. Navíc jsme strávili pěkný čas na akcích mimo vyučování. Děti si tento den jistě zapamatují a budou se těšit na další společné akce, které se pro ně chystají.