Vermikompostér

Kamarádi – žížaláci

V květnu jsme se zapojili do nové výzvy Ekoškoly „Hledáte nové spolužáky, pořiďte si žížaláky“ a firmy Plastia, která se rozhodla věnovat školám 15 vermikompostérů.

Naším prvním úkolem byla tvorba plakátu, zjišťování informací o kompostování a jeho využití.

Naše škola byla vybrána a stali jsme se jednou z 15-ti škol, která obdržela v září vermikompostér (nádoba určená ke kompostování zbytků potravin v domácnostech, ve školách).

Nyní se v naší Ekoškole budeme zabývat vermikompostováním. Pořídíme si nové žížalí spolužáky, o které se budeme po celý nový školní rok starat a zapisovat svá pozorování (jak se žížalákům v novém domově daří, co mají nejraději a co jim naopak nechutná apod.). Odměnou za péči o žížaláky budeme mít vysoce kvalitní organické hnojivo pro pěstování pokojových květin ve skleníku a třídách. Chtěli bychom také vybudovat bylinkové záhony a pěstovat bylinky pro školní kuchyni.

Ekotým ????

Den Země 2017 a Aukce tašek

Letos jsme Den Země na naší škole věnovali výrobě textilních tašek. V rámci programu Ekoškola jsme se přihlásili do mezinárodního kampaně „Litter Less – Když méně znamená více aneb Snižme množství odpadu“. Dali jsme si za cíl snížit množství igelitových tašek, které ještě mnozí z nás používají. Celou kampaň jsme se rozhodli ukončit právě na Den Země, který jsme si zvolili jako náš Den činu.

I v našem Ekokodexu stojí „ I staré použité věci můžeme použít přeci“. A tak si na Den Země všechny děti vyrobily a vyzdobily svou látkovou tašku, kterou věnují rodičům na nákupy nebo ji použijí oni sami. Poprosili jsme maminky a babičky, ty nám věnovaly stará prostěradla, závěsy ad. nebo si děti přinesly starší trička a tilka, ze kterých se taková textilní taška také dá udělat. Děti v tento den pilně pracovaly, aby si tašku vystřihly, sešily či svázaly a krásně vyzdobily. Jelikož to byla pro všechny nová zajímavá činnost, moc je to bavilo. V některých třídách byly k vidění dokonce i šicí stroje.

Na výzdobu tašek dostala každá třída barvičky na textil, foukací fixy a fixy na textil. Někteří si zvolili úplně jinou techniku zdobení. V některých třídách byly vidět opravdu originální nápady.

Naši letošní oslavu Dne Země jsme se rozhodli ukončit dosud nevídanou aukcí, která proběhne od úterý 25.4. do neděle 30.4.2017. Každá třída vyrobila 1 tašku, kterou nabídne do dražby. Celkem tedy máme 18 tašek. Peníze získané v aukci věnujete dětem. Každá třída dostane získané penízky právě za svou tašku. Od středy do neděle budeme každé ráno do 9 hodin na školním webu uvádět aktuální dosavadní nejvyšší nabídku za každou tašku a vy můžete poslat ještě další vyšší nabídku, pokud vybranou tašku opravdu chcete. Aukce bude ukončena v neděli 30.dubna ve 20 hodin, kdy zvítězí nejvyšší nabídnutá cena za určitou tašku. Vítězové aukce budou informováni emailem.

A jak si pořídit novou zajímavou tašku ? a podpořit tím třídu, která vaše peníze dostane?

Dobře si tašky prohlédněte a pokud se vám nějaká taška líbí, napište svou nabídku do emailu

ekotaska@centrum.cz

ve znění:

Komu: ekotaska@centrum.cz

Předmět: číslo tašky – nabídka v Kč – jméno a příjmení

Upozornění: Bereme všechny vaše nabídky jako závazné. Vítězí nejvyšší nabídnutá částka.

O tom, zda jste v aukci zvítězili, se dozvíte v neděli do 21 hodin na vašem emailu, ve kterém nám napíšete, kdy a jak předáte penízky, abychom vám mohli dát Vaši tašku J.