TAJEMSTVÍ TISÍCE A JEDNÉ NOCI: KOUZELNÁ NOC VE ŠKOLE

Letošní Noc s Andersenem, která proběhla z 27. na 28. 3., nás přenesla do dalekého Orientu, kde ožívaly Příběhy tisíce a jedné noci. Celá škola se proměnila v místo plné dobrodružství. Děti zažily večer, který byl jako vystřižený ze starých arabských legend.

Hned po příchodu je čekalo uvítání v Modrém salonku, děti se hravou formou rozdělily do skupin, vymyslely si názvy skupinek a luštily šifru, která jim měla prozradit téma letošní Noci s Andersenem. Orientální atmosféru dokreslovaly kostýmy učitelů i pomocníků z šestých, sedmých a devátých tříd, které připomínaly postavy z příběhů o krásné Šeherezádě, Alí Babovi či Aladinovi. Hudba, dekorace i tematické úkoly navozovaly pocit, že se všichni ocitli v pohádkovém Bagdádu. Škola se na chvíli stala palácem plným dobrodružství a fantazie.

Děti se během večera pouštěly do nejrůznějších aktivit – plnily úkoly, které si pro ně vymysleli žáci vyšších ročníků, luštily záhady, tvořily létající koberce, vyrobily si orientální dobroty. Pracovaly s nadšením a mnohokrát prokázaly výbornou spolupráci i kreativitu.

Večer na děti čekalo překvapení v podobě tanečního vystoupení, které díky světelnému kostýmu vytvořilo magickou atmosféru.

Při usínání se rozhlasem nesla ukázka z Příběhů tisíce a jedné noci od Eduarda Petišky.

Během celého programu nechybělo ani bohaté a chutné občerstvení, o které se postaraly maminky všech Andersenů. Touto cestou bych chtěla všem maminkám poděkovat, že pro své děti připravily jak slané, tak sladké dobroty.

Celá akce se povedla. Podařilo se propojit literární tradici Noci s Andersenem s kouzlem Příběhů tisíce a jedné noci a vytvořit tak večer plný fantazie, tvoření, zábavy a společných chvil. Děti odcházely domů nadšené a plné dojmů, což tým učitelů a pomocníků z vyšších ročníků velmi potěšilo.

Pár postřehů dětí, které se účastnily Noci s Andersenem:

 „Mi se líbilo všechno.“

„Byly tam dobré hry a moc nás to bavilo.“

„Nejvíc mě bavila stanoviště a plnění úkolů.“

„Super bylo, že jsme pracovali ve skupinách, hledání písmen a různé hádanky.“

„Moc se mi líbilo vyrábění čokolády.“

„Bylo fajn, že jsme měli i soutěže v tělocvičně.“

„Líbila se mi paní učitelka Carbolová a její noční motýlí tanec, to bylo překvapení.“

„Byli jsme dobrý kolektiv a spolupracovali jsme.“

„Nikde nebyl velký nepořádek, to bylo super.“

„Téma bylo zajímavé a hezky zpracované.“

„Užili jsme si to a těšíme se na další ročník.“

„Moc se mi líbila celá atmosféra.“

„Těšil jsem se na spaní ve škole.“

„Mi se líbil úkol s pouští, pak stanoviště, kde byl Ondra, Štěpán a potom Maty a Vítek.“

Simona Carbolová