Lesy ČR
Moravskoslezský kraj
Ekoškola
Etická škola
Zš a Mš Raškovice > Aktuality - ZŠ > JARO 2022 PŘINESLO RAŠKOVICKÉ ŠKOLE ÚSPĚŠNÉ POLOLETÍ

JARO 2022 PŘINESLO RAŠKOVICKÉ ŠKOLE ÚSPĚŠNÉ POLOLETÍ

Letošní jarní měsíce byly po dvouletém covidovém výpadku pro mnohé žáky první příležitostí opět zkusit obnovené soutěže, olympiády nebo široký výběr sportovních závodů. Škola se tak pomalu ale jistě dostává do „normálu“ a děti mají zase možnost poměřit své síly v mnohých oblastech s žáky z jiných škol nejen z okolních obcí, ale také z okresu či celého Moravskoslezského kraje.

Náš výčet jarních soutěží bychom mohli započít u výtvarné soutěže „STOP VÁLCE A NÁSILÍ“, kterou vyhlásila ZŠ Floriána Bayera v Kopřivnici. Do soutěže jsme zaslali 16 prací. Úspěšní žáci se účastnili vernisáže a vzpomínkové akce k osobnosti Floriána Bayera v Kopřivnici, na které byly oceněné nejlepší práce.  Karolína Kurečková (8. A) a Nikola Hlaušková (6. B) si vybojovaly 1. místo ve své kategorii. Také Základní škola Čeladná opět po dvou letech vyhlásila výtvarnou soutěž O pohár čeladenské ovečky – tentokrát na téma Hudba v Beskydech. Do této soutěže se zapojili žáci z dvaceti dvou škol z našeho kraje. Z naší školy jsme poslali nejzajímavější práce žáků z 4. B a 5. B. Výtvarná komise vybrala práci Renátky Frydrychové, která se zúčastnila slavnostní vernisáže a odnesla si odměnu a ocenění za 3. místo ve své kategorii.

Od roku 2010 funguje na naší škole divadelní kroužek pro žáky školy. Během této doby se v něm vystřídalo mnoho herců a hereček. V letošním školním roce se soubor setkává 1x týdně a pilně trénuje nová představení, kterými se pak prezentuje před celou školou. První vystoupení bývá většinou v lednu a druhé velké vystoupení v červnu. Letos jsme se také zúčastnili přehlídky dětských divadel v Třanovicích, kde jsme svým vystoupením „Mňamka-show“ rozesmáli všechny diváky. Ti ohromným potleskem ocenili náš výkon. Velkou pochvalu si zaslouží herci – Ondřej Kohut, Oziáš Maňhal, Tobiáš Jurga, Adam Hasník, kteří i přes velkou trému odehráli před publikem skvělé divadlo.

Své síly rovněž změřila čtyřčlenná družstva v šachu, která se ve středu 9. 3. zúčastnila okresního přeboru škol ve Frýdku-Místku. Naši školu reprezentovali mladší žáci  z I. stupně, kteří z celkového počtu 26 soutěžních týmů vybojovali krásné 6. místo. Družstvo žáků I. stupně: Šimon Řezníček (5. B), Vojtěch Zykmund (5. B), Jan Kosiba (5. A), Jan Petržela (4. A). Dalším zdarem byl postup dvou žáků do okresního kola Matematické olympiády v kategorii Z6,  – Adiny Doležalové (6. C) a Oziáše Maňhala (6. A). Adina si vypočítala z 18 bodů 14 a byla tak na 4. místě v okrese.

Dne 24. 3. se na Základní škole Jiřího z Poděbrad ve Frýdku-Místku konalo okresní kolo 51. ročníku dějepisné olympiády, kterého se zúčastnil nejlepší historik naší školy Daniel Marosz (9. B). Ten se v náročné konkurenci 28 spoluřešitelů olympiády „probojoval“ na krásné 7. – 8. místo a postoupil tak do krajského kola, které se konalo 6. 4. na ZŠ Mitušova 16 v Ostravě-Hrabůvce. V těžkém dějepisném „boji“ s 27 dalšími historiky z Moravskoslezského kraje se umístil na skvělém 17. místě.

Motivovat děti k pohybu se pokusil školní Ekotým, jenž na jarní prázdniny vyhlásil soutěž „Zelené kilometry.“ Cílem bylo za tým – tedy svou třídu našlapat po svých co nejvíce kilometrů. Udělat něco pro zdraví a zároveň chránit ovzduší kolem sebe. Ceny byly lákavé. První cenou byl příspěvek na výlet, a tak se akce zúčastnila většina žáků. Za 1. stupeň se umístily: na 1. místě – 5. B (1143 km), na 2. místě – 2. A (635 km), na 3. místě – 2. C (400 km) a 4. B (378 km), za 2. stupeň se umístily: na 1. místě – 6. C (1297 km), na 2. místě – 6. B (822 km), na 3. místě – 6. A (701 km). Vítězná druhostupňová 6. C se za odměnu vydala v květnu na výlet do frýdlantského kina, kde zhlédla komedii Ježek Sonic 2.

Mimo výše zmíněnou soutěž a plno dalších aktivit čekal na Ekotým v květnu zásadní mezník v jeho existenci – pro naši školu již poněkolikáté získal mezinárodní titul Ekoškola. Všemu předcházel audit 4. 5. 2022, kdy k nám do školy přijela paní auditorka, krajská koordinátorka programu Ekoškola E. Wojnarová. Žáci z Ekotýmu jí prezentací seznámili s naší činností a aktivitami. Pozvali ji na prohlídku a ukázali, co všechno ve škole vlastně máme. Poté pohovořila se zástupci paní ředitelky a koordinátory EVVO. Členové Ekotýmu se tak vydají na slavnostní předání titulu dne 16. 6. 2022 na Staroměstskou radnici v Praze.

 

Děkujeme dětem za jejich nadšení pro soutěže a aktivní přístup k nabízeným činnostem. Můžeme tak na jarní měsíce 2022 pohlížet jako na skvělý „start“ do nadcházejících let.

Učitelé ZŠ Raškovice

HELP DESK - Hlášení problémů
Implementace a správa Google Apps, tvorba webových prezentací - CHILLI