ZŠ RAŠKOVICE – ZŠ KOMENSKÉHO SVIT OPĚT SPOLU…

Ve dnech 16. 5. – 19. 5. k nám zavítali na návštěvu žáci ze spřátelené slovenské školy ve Svitu. Jednalo se o sportovní soustředění v rámci družby.

Družba mezi Základní školou Raškovice a Základní školou Komenského Svit trvá už několik let, a to formou setkání žáků, učitelů a přátel škol na sportovní, společenské i kulturní úrovni střídavě v jednom ze spřátelených měst. 

V úterý 16. 5. 2023 přijelo ze Slovenska 25 dětí, pro které jsme připravili bohatý program. Bohužel nám plány zkomplikovalo nevlídné počasí, takže jsme museli sportovní přátelské akce přesunout na další setkání. Žákům to však nevadilo, jelikož měli alespoň dostatek času na prohlídku školy a na setkání s našimi žáky z 5. ročníku.

Dopoledne se soutěžilo v 5. A a v 5. B, odpoledne si slovenští žáci vyzkoušeli programování 3D tisku. Měli možnost seznámit se s výukovými programy zaměřenými na virtuální realitu, kde např. mohli vidět z blízka Eiffelovu věž v Paříží, rozhlédli se z pyramidy v Gíze nebo se procházeli ulicemi Manhattanu.

Ve čtvrtek děti navštívily skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a odpoledne zavítaly do našeho krajského města, kde si prohlídly areál Dolní Vítkovice a centrum Ostravy. Večer pak všichni dostali jako památku své výtvory z 3D tiskárny, které si ve středu sami navrhli. Věříme, že letošní družební dny strávené v Raškovicích budou patřit k nezapomenutelným zážitkům malých i velkých přátel ze Svitu.

Sylva Mertová