EKOTÝM NA UP OLOMOUC

Chov afrických zlatohlávků, který jsme založili v rámci mezinárodního dne stromů, měl pozitivní ohlas i za branami naší školy, což nás samozřejmě těšilo, přesto bylo příjemným překvapením pozvání na prohlídku Ekozookoutku katedry Ekologie a životního prostředí (Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého). Tuto příležitost jsme si pochopitelně nemohli nechat ujít, a tak celý Ekotým doplněný o děti 3. A a pět vybraných žáků šestých tříd vyrazil ve středu 10. 5. 2023 směr Olomouc.

Po příjezdu se nás ujali naši průvodci včetně mladého papouška Ara ararauna. Pro starší členy naši výpravy měly studentky katedry připravený výukový program „Život mezi obratníky“, kde se žáci seznámili s faunou a flórou tropických oblastí, dozvěděli se něco o tom, jak jsou organizmy přizpůsobeny životu v deštných pralesích, savanách a pouštích, aktivně řešili zadané úkoly. Na závěr programu měli možnost se s některými chovanci Ekozookoutku seznámit poněkud blíže. Zřejmě největší úspěch měla agama vousatá. 

Mladší část výpravy strávila dopoledne prohlídkou chovaných živočichů, doplněnou o poutavý komentář našeho průvodce. Děti se dozvěděly spoustu nových informací, některé exotické živočichy si mohly vzít do ruky, největší odvážlivci i mládě krajty tmavé. Na závěr pomohly vypustit želvy do vnějšího výběhu v areálu Přírodovědecké fakulty. Celé dopoledne tak bylo nabité poznáváním přírody se spoustou jedinečných zážitků. Za to patří velké díky našim hostitelům, katedře Ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, milým studentkám, Mgr. Lukáši Weberovi a doc. Martinu Rulíkovi Ph.D. Jistě se zase někdy rádi vrátíme, nicméně den ještě nekončil a nás čekala další dobrodružství z poznání … J

Za Ekotým Jiří Kroča